Dlaczego stosowanie na tarasach i balkonach tradycyjnych blach powlekanych lub ocynkowanych prowadzi do awarii? Ich użycie wynika najczęściej z przekonania (a w zasadz niewiedzy), że skoro blacha zabezpieczona warstwą antykorozyjną sprawdza się w obróbkach dekarskich, to z pewnością sprawdzi się także w rozwiązaniach tarasowych. A to nieprawda.
Producenci blach powlekanych dostosowują zabezpieczenia antykorozyjne do tzw. korozji atmosferycznej. To typowy rodzaj korozji, która polega na utlenianiu stali, wskutek czego na powierzchni elementów stalowych tworzy się tlenek żelaza (czyli rdza). Skutecznym zabezpieczeniem stali przed taką korozją atmosferyczną jest wykonanie powłok ochronnych z cynku lub farb proszkowych. Oczywiście woda przyśpiesza proces korozji atmosferycznej, ale prawidłowo wykonane powłoki zabezpieczające chronią blachy dekarskie z powodzeniem nawet przez kilkanaście lat.
Dlaczego tak szybko dochodzi do korozji tych samych blach stosowanych na krawędziach tarasu lub balkonu? Otóż na blachach zamontowanych w krawędziach tarasu poza korozją atmosferyczną dochodzi do korozji elektrochemicznej. Proces ten polega na tym, że woda zalegająca na obróbkach styka się z cementem zawartym w klejach i zaprawach uszczelniających i w efekcie powstają w wodzie roztwory soli o różnym stężeniu. Te z kolei, zalegając w mikroporach blachy, tworzą ogniwa o różnym potencjale elektrycznym, będące przyczyną znacznie groźniejszej korozji – korozji elektrochemicznej. Blachy dekarskie mocowane są z reguły między dwoma warstwami papy termozgrzewalnej lub do elementów drewnianych, nie mają zatem styku ze środowiskiem alkalicznym wytwarzanym przez cement. Reasumując, blacha na dachach pracuje w zdecydowanie innych warunkach.
Strefa okapowa tarasów i balkonów
stawia zdecydowanie wyższe wymagania co do stosowanego materiału
i powłok antykorozyjnych. Jedynym jak do tej pory sposobem zabezpieczenia stref okapowych jest stosowanie systemowych profili tarasowo-balkonowych. Bezawaryjne użytkowanie profili gwarantują:
-Materiał, z którego są wykonane profile, i sposób nanoszenia powłok ochronnych.
-Specjalnie wyprofilowany kształt zapewniający szczelność w strefie okapowej na styku profilu z konstrukcją tarasu.
Profile okapowe są wykonane z blachy aluminiowej. Aluminium jest materiałem zdecydowanie bardziej odpornym na korozję niż inne rodzaje stali. Zabezpieczenie antykorozyjne aluminium wykonywane jest w kilku etapach:
-Trawienie i płukanie profili.
-Chromowanie – proces konieczny, aby uzyskać odporność kolejnych powłok na środowisko alkaliczne.
-Malowanie proszkowe farbami poliestrowymi.
-Utwardzanie powłoki malarskiej w piecu o temperaturze 190°C.
Czy zatem zastosowanie aluminiowych profili okapnikowych jest gwarancją skutecznego
zabezpieczenia krawędzi tarasu? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wykonać to zgodnie z zaleceniami dostawcy. Oczywiście do prawidłowego funkcjonowania balkonów i tarasów ważne jest to, aby poprawnie wykonać każdą warstwę.
Niemniej uszczelnienie newralgicznych miejsc, jakim są krawędzie okapowe, jest kluczowe. Obecnie nie ma lepszego rozwiązania niż zastosowanie systemowych profili okapnikowych. Rozwiązania z zastosowaniem blach stalowych powlekanych lub ocynkowanych prowadzą do awarii.
Do każdego rodzaju profi lu są produkowane narożniki wewnętrzne i zewnętrzne o rozwartości kątów 90 i 135 stopni, również odpowiednie zakończenia i połączenia profili, podczepienia do rynien (profi l ATLAS 150).
■ Układ warstw na płycie balkonowej ze szczegółem okapu
■ Układ warstw na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym ze szczegółem okapu