Wjeżdżając do centrum Gdańska Traktem św. Wojciecha, nie sposób nie zauważyć siatek osłonowych, rozpiętych na zabytkowym budynku Komendy Wojewódzkiej Policji. Odnawiana jest tam elewacja budynku o powierzchni prawie 1000 m kw. Prace konserwatorskie zakończą się jesienią tego roku, a prowadzi je Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane i Konserwacji Zabytków z Malborka.
– Oczyszczamy elementy ceglane i kamienne elewacji. Uzupełniamy ubytki w materiale i spoinach przy użyciu specjalistycznych zapraw konserwatorskich Atlasa. Wykonujemy także drobne naprawy konstrukcyjne. Całość zostanie scalona kolorystycznie, a na koniec zaimpregnowana. Prace są drobiazgowe, wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także cierpliwości i dokładności – mówi Bogusław Czyżyk, kierownik robót malborskiej firmy.
W remontowanym od lat gdańskim kościele św. Jana prowadzone są obecnie prace konserwatorskie okien – uzupełniane są ościeża i podziały otworów okiennych w nawie północnej i południowej. – Brakujące elementy ceramiczne są wypalane na nowo, natomiast elementy łukowe odtwarzamy zaprawami Atlas Złoty Wiek. Po zakończeniu konserwacji czterech okien i ich oszkleniu, wszystkie otwory okienne w kościele zostaną przed zimą zamknięte – twierdzi Małgorzata Sadowska-Mathes z toruńskiej firmy konserwatorskiej Mathes&Mathes.
– W konserwacji kamiennych obiektów zabytkowych jednym z ważniejszych problemów jest uzupełnianie ubytków i odtwarzanie brakujących fragmentów – mówi Anna Dydycz, doradca techniczny GRUPY ATLAS. – Zaprawy, przeznaczone do uzupełnienia braków, winny być tak dobrane, by mogły sprostać zewnętrznym wymaganiom oraz odpowiadać własnościami materiałowi rekonstruowanemu. Takich parametrów nie są w stanie zapewnić masowo produkowane i ogólnie dostępne gotowe zaprawy budowlane. Dlatego każda zabytkowa rekonstrukcja wymaga materiałów przygotowanych na indywidualne zamówienie. Zaprawy z serii Atlas Złoty Wiek są takimi właśnie materiałami.