Nowa inwestycja składa się z linii produkcji gipsów ceramicznych i budowlanych o wydajności 4,5 tysiąca ton miesięcznie. Cała produkcja jest zautomatyzowana, co daje możliwość pełnej kontroli procesu technologicznego, pozwala także lepiej chronić środowisko naturalne, skutecznie ograniczając emisję spalin i pyłów.
Surowcem do produkcji specjalistycznych gipsów jest kamień gipsowy – naturalny surowiec, pozyskiwany z własnego, pobliskiego złoża Radłówka. To właśnie tam, z myślą o obecnej inwestycji, w roku 2005 zbudowano nową kopalnię głębinową, z której wydobywa się unikalny w Polsce, biały cechsztyński kamień gipsowy. Jest to doskonały surowiec, którego jakość przekłada się na klasę produkowanych z niego wyrobów.
Kamień gipsowy, po dostarczeniu do fabryki, mielony jest w młynie susząco-mielącym, potem poddawany prażeniu, następnie schładzany i domielany – w zależności od potrzeb. Gotowe wyroby magazynowane są w silosach lub pakowane. Nowa linia stanowi przykład nowocześnie zaprojektowanego układu technologicznego, bardzo elastycznego pod względem możliwości uzyskiwania produktów o różnych parametrach.
Od dziesięciu lat, czyli od czasu przejęcia Nowego Lądu przez GRUPĘ ATLAS, wszystkie wypracowane zyski szły na rozwój. W ciągu dekady na inwestycje w Nowym Lądzie przeznaczono ponad 50 mln zł. Wybudowano mieszalnię spoiw gipsowych i anhydrytowych, przemiałownię do produkcji mączki anhydrytowej, nową kopalnię głębinową. Obecna inwestycja, której atutem jest doskonała jakość wyrobów, to ogromna szansa na skuteczne konkurowanie zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych.