Infolinia

Aktualności

06/04/2004
/
CSR

Fundacja Dobroczynności Atlas „Dobroczyńcą Roku 2003”

Fundacja Dobroczynności Atlas otrzymała tytuł „Dobroczyńca Roku 2003”, a wraz z nim Nagrodę Specjalną za ideę budowy i sfinansowanie hospicjum w Sopocie. Konkurs odbywa się od siedmiu lat pod hasłem „Dobro czyń cały rok”, jego organizatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 6 kwietnia 2004 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich. Zgromadziła ona przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz państwowych, świata biznesu i filantropi. – Nasz konkurs odbywa się pod hasłem „Dobro czyń cały rok”. Jego celem jest promowanie dobroczynnej działalności firm w Polsce i honorowanie tych przedsiębiorców, którzy pomagają organizacjom społecznym wypełniać swoją misję. Raz do roku wręczane są tytuły i statuetki – mówi Artur Ptak z Akademii Rozwoju Filantropii. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski.

Kandydatów do tytułu „Dobroczyńca Roku” zgłaszają organizacje pozarządowe. Nominowane firmy ocenia kapituła konkursu. W tegorocznej edycji konkursu kapituła obradowała w składzie: Henryka Bochniarz – prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Marek Goliszewski – prezes Business Centre Club, Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Jan Kulczyk – prezes Polskiej Rady Biznesu, Iwona Ryniewicz – prezes Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga.

Spośród 473 wniosków nominacyjnych kapituła wybrała następujących laureatów: Fundację Dobroczynności ATLAS z Gdańska – tytuł „Dobroczyńca Roku 2003” i Nagroda Specjalna; firmę Masterfoods Polska – tytuł „Dobroczyńca Roku 2003” w kategorii edukacja i oświata; Bank Spółdzielczy w Krokowej – tytuł „Dobroczyńca Roku 2003” w kategorii kultura i sztuka; BP Polska z Krakowa – tytuł „Dobroczyńca Roku 2003” w kategorii pomoc społeczna i ochrona zdrowia; firmę Sanplast ze Strzelna – wyróżnienie w kategorii pomoc społeczna i ochrona zdrowia; przedsiębiorstwo Woko Materiały Budowlane z Chorzowa – wyróżnienie w kategorii ekologia.

Fundację Dobroczynności ATLAS zgłosiła do konkursu Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Jak twierdzi Artur Ptak, kapituła w szczególny sposób chciała docenić jej dokonania. – Fundację zgłoszono w kategorii pomoc społeczna i ochrona zdrowia. Kapituła uznała jednak, że idea budowy i sfinansowanie hospicjum jest jedną z najbardziej wybitnych nominacji. Postanowiła więc wyróżnić Fundację Dobroczynności ATLAS Nagrodą Specjalną. Ma ona symboliczny wymiar statuetki – powiedział Artur Ptak.

– To wyróżnienie to miły dowód uznania dla poczynań naszej fundacji. Wsparcie, jakiego udziela ona potrzebującym – także tym, którzy wymagają opieki hospicyjnej – traktuję w kategorii obywatelskiego obowiązku. W czasach, gdy zbyt wielu ludzi spodziewa się najgorszego, gdy widzi się rozmiar biedy i ludzkiego nieszczęścia, nie wolno pozostawać obojętnym, jeśli tylko można pomóc. Jest to swoisty podatek, jaki płacą wspólnicy Grupy Atlas, którzy mieli w życiu trochę więcej szczęścia niż inni – powiedział Roman Rojek, wiceprezes GRUPY ATLAS, który w imieniu Fundacji Dobroczynności ATLAS odebrał statuetkę i honorowy tytuł.