Infolinia

Aktualności

23/06/2014
/
CSR

CSR Grupy Atlas w 2013 r.

Grupa Atlas opublikowała drugi Raport Społecznej Odpowiedzialności. Dokument zawiera szczegółowe informacje dotyczące działalności CSR firmy w 2013 r., w tym zestawienie działań podejmowanych na rzecz otoczenia, w tym także polskiego budownictwa, troski o środowisko, pomocy potrzebującym i wspierania lokalnych inicjatyw.

 

Raport jest częścią strategii Grupy Atlas, implementacji planów działania i oceny wyników. Przygotowany zgodnie z wytycznymi GRI (Global Reporting Initiative) na poziomie B+ (jednym z poziomów aplikacji GRI) i wychodzący naprzeciw zmianom legislacyjnym w UE, został zweryfikowany przez zewnętrzną jednostkę – PWC (PricewaterhouseCoopers), jak i samo GRI. W raporcie zaprezentowano podstawowe informacje o wszystkich podmiotach gospodarczych tworzących Grupę Atlas oraz o działaniach CSR podejmowanych przez firmę na rzecz otoczenia, w tym także polskiego budownictwa, działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju i środowiska, działalności charytatywnej oraz wspierania inicjatyw lokalnych, kultury, sztuki i sportu.

Pozycja lidera to zaszczyt, ale i zobowiązanie – mówi Jacek Michalak, wiceprezes Grupy Atlas ds. rozwoju –  Tworząc silną, stabilną i stale rozwijającą się organizację, realizując strategiczne cele i plany, nie możemy zapominać o odpowiedzialności, jaką ponosimy wobec społeczeństwa i środowiska. Jakość wyrobów, racjonalne korzystanie z dostępnych zasobów, bezpieczeństwo i higiena pracy, troska o wszystkich interesariuszy, od pracowników firmy po kontrahentów i użytkowników produktów, to elementy, których nigdy nie możemy stracić z pola widzenia.

Jako branżowy lider, Atlas zwraca szczególną uwagę na zagadnienia zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa, podwyższanie poziomu wykonawstwa, oferowanie produktów odpowiadających na realne potrzeby rynku, jak i niezbędnych narzędzi oraz wsparcia dla wykonawców i architektów w postaci szkoleń i seminariów. O sukcesach w obszarze zarządzania i troski o środowisko świadczy m.in. Złote Godło w konkursie „Najwyższa Jakość Quality International” oraz wyróżnienie Doliny Nidy w projekcie „Ekoodpowiedzialni w biznesie”. Jako pierwsza Polska firma Atlas poddał się ponownej ocenie i odnowił ważność uzyskanego w 2012 roku Certyfikatu Organizacji Rozwoju i Współpracy Gospodarczej (OECD) dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych.

Będąc firmą społecznie odpowiedzialną, Atlas propagował społeczną odpowiedzialność podczas spotkań i konferencji (m.in. branżowego wydarzenia PR Forum), znacząco angażował się w pomoc potrzebującym. Za pośrednictwem Fundacji Dobroczynności Atlas, w 2013 roku wsparł 48 placówek i instytucji oraz 577 rodzin. Drugi raz z rzędu, Grupa Atlas zdobyła też tytuł Lidera Filantropii w konkursie organizowanym przez Forum Darczyńców, z którym Fundacja współpracowała przy projekcie „Podwyższenie jakości realizacji zadań publicznych przez fundacje korporacyjne w Polsce”.

W raporcie społecznym Atlasa dostępne jest zestawienie działań podejmowanych przez firmę w dziedzinie wsparcia dla inicjatyw kulturalnych. Należy do nich m.in. organizacja wystaw w należącej do Grupy Stacji Nowa Gdynia. Atlas jest również cyklicznym sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, a w minionym roku zaangażował się także w otwarcie Łódzkiego Centrum Komiksu. Wsparł także wydarzenia muzyczne, jak koncert Jana Lisieckiego „Teraz Polska” czy Rubinstein Piano Festival 2013. Płyta Michała Urbaniaka „Miles of Blue” została wydana przy udziale firmy.

Poszczególne spółki Grupy Atlas także angażują się w lokalne inicjatywy. Przykładami wydarzeń skierowanych do mieszkańców miast i regionów, wspartych przez kopalnie i zakłady produkcyjne, są m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamróz czy Pińczowskie Zaduszki Jazzowe, których realizację wspomogła Dolina Nidy. Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach połączyła troskę o środowisko, historię i sztukę, a także działania charytatywne angażując się w przygotowanie obchodów Dni Lasu, występów grup teatralnych czy także znaną na skalę europejską giełdę mineralogiczną Lwóweckie Lato Agatowe. W raporcie dostępne są także informacje o projektach dla Łodzi, skąd pochodzi firma, i województwa łódzkiego. Znajdują się wśród nich działania na rzecz ekologii i edukacji (w ramach programu „Łaskie Bociany” czy konkursu „Eko-Klekot) oraz polskich sportowców (w tym łódzkiego tenisisty, Jerzego Janowicza oraz jego następców w turnieju tenisowym dla najmłodszych Atlas Jerzyk Cup).

Społeczna odpowiedzialność Grupy Atlas jako lidera branży chemii budowlanej to wyjątkowa misja – dodaje Jacek Michalak. – Na co dzień produkujemy wyroby najwyższej jakości, służące Polakom m.in. do budowy i wykańczania domów i mieszkań. Jednocześnie, poza branżową działalnością, możemy uczestniczyć w budowie innego rodzaju, niemniej ważnej – budowaniu polskiej kultury, sztuki, pozycji naszego kraju na międzynarodowej sportowej arenie, a także pomagając w odbudowaniu szczęścia osobom potrzebującym pomocy.

 

Raport CSR Grupy ATLAS