Koncepcja zrównoważonego rozwoju realizowana jest na różnych płaszczyznach – praktycznie we wszystkich dziedzinach przemysłu. Szczególnie dużo do zrobienia jest jednak w sektorze budowlanym. Budownictwo pochłania aż około 40 % ogólnego zużycia energii, uwzględniając energię potrzebną na etapie budowy i eksploatacji budynków. Około 80 % tej energii zużywana jest tylko na ogrzewanie pomieszczeń.
W Polsce nakłady finansowe i koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją budynków są wyższe niż w większości krajów europejskich znajdujących się w porównywalnych warunkach klimatycznych. Najbardziej istotną przyczyną tej sytuacji są nadmierne straty ciepła przez poszczególne przegrody budynków. Dlatego firma ATLAS szczególny nacisk kładzie na dostarczanie rozwiązań technologicznych, które umożliwiają oszczędzanie energii w budynkach. W ofercie firmy znajdują się kompletne systemy ociepleń ścian zewnętrznych, umożliwiające ocieplenie budynków przy użyciu płyt styropianowych, płyt z XPS oraz płyt z wełny mineralnej, a także system ociepleń stropów.
ATLAS jest największym producentem systemów izolacji cieplnej w Polsce. Przy użyciu wszystkich systemów ociepleń ATLAS, w Polsce ocieplono ponad 130 milionów metrów kwadratowych ścian*. (szacunkowe dane uzyskane przez firmę ATLAS na podstawie sprzedaży klejów do ociepleń w przeciągu ostatnich 26 lat).
Kolejnym aspektem zaangażowania firmy ATLAS w realizację zasad zrównoważonego rozwoju jest wysoka jakość i trwałość produkowanych materiałów budowlanych. Koszty użytkowania i eksploatacji budynków w znacznym stopniu uzależnione są od konieczności przeprowadzania niezbędnych remontów i prac naprawczych. Stosowanie materiałów ATLAS, charakteryzujących się wysoką trwałością, pozwala na ograniczenie tych kosztów, jednocześnie przyczyniając się do minimalizacji powstających w budownictwie odpadów.
Materiały produkowane przez firmę ATLAS mogą być uwzględnione przy wielokryterialnej ocenie budynków, realizowanej za pośrednictwem komercyjnych systemów oceny, takich jak m.in. BREEAM, LEED czy DGNB. Ocena i certyfikacja budynków jest podejmowana w celu optymalizacji rozwiązań technicznych, użytkowych i ekonomicznych dla całego obiektu, zarówno dla poszczególnych elementów, jak i wyposażenia czy nawet lokalizacji. Celem tych działań jest zmniejszenie energochłonności i osiągnięcie relatywnie niskich kosztów eksploatacji.
*Szacunkowe dane uzyskane przez firmę ATLAS na podstawie sprzedaży klejów do ociepleń w przeciągu ostatnich 26 lat.