Infolinia

Aktualności

20/05/2013
/

Fachowcy i Wyspiański na Mogilskim

Początek czerwca przyniesie metamorfozę Ronda Mogilskiego w Krakowie. 85m2 murku w przejściu podziemnym zamieni się w ogromną mozaikę inspirowaną twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Jednak aby układający mogli przystąpić do dekorowania, a „Mozaika na Mogilskim” na długie lata była ozdobą i atrakcją Krakowa, fachowcy firmy ATLAS musieli najpierw profesjonalnie przygotować miejsce pracy.

Przed rozpoczęciem nakładania mozaiki konieczne było przygotowanie powierzchni murku. W tym celu w poniedziałkowy ranek, 20 maja, na Rondzie pojawiła się grupa autoryzowanych glazurników ATLASA z Krakowa i Śląska. Fachowcy usunęli starą powłokę farby kauczukowej i wykonali specjalną hydroizolację preparatem ATLAS Woder Duo, przekazanym przez Atlas w ramach wsparcia projektu. Produkt ten jest idealnym rozwiązaniem dla „Mozaiki”. Tworzy barierę przeciw wilgoci, szczelnie zabezpieczając m.in. płytki montowane na tarasach czy balkonach naszych domów.
– Przygotowanie powierzchni to podstawa – tłumaczył w trakcie pracy Mirosław Kwiatkowski, trener-szkoleniowiec, autoryzowany glazurnik ATLASA. – Rondo Mogilskie jest miejscem, gdzie na mozaikę będą oddziaływały liczne czynniki – m.in. temperatura i zanieczyszczenia, a więc i woda w różnym stanie skupienia i o różnym składzie. Aby praca artystów nie poszła na marne, a mozaika długo zdobiła Kraków, podłoże, na którym znajdzie się dekoracja, musi być przygotowane profesjonalnie.

„Wyspiański na Mogilskim 2013” jest kontynuacją zeszłorocznej akcji, kiedy ozdobiono murek w przejściu podziemnym pod Rondem Mogilskim. To element większego projektu – „Galerii Mogilskiej”, której pomysłodawcą jest Małgorzata Jantos, a współorganizatorem artysta Lubosz Karwat, prywatnie i zawodowo wielki pasjonat mozaiki. W tym roku, w dniach 1-8 czerwca, organizatorzy i wolontariusze (krakowianie, miłośnicy sztuki, street-artu) ozdobią przeciwległą ściankę. Dekoracja, inspirowana pracami Wyspiańskiego, zostanie ułożona tzw. techniką bezpośrednią – każdy element będzie ręcznie docięty zgodnie z projektem, a następnie przyklejony do powierzchni murku.

– ATLAS wspiera fachowców nie tylko na budowach, przy remontach. Wspieramy także fachowców-artystów, którzy łączą talent i umiejętności z oryginalną wizją i ogromną pasją do tworzenia – opowiada Jacek Michalak, wiceprezes firmy ATLAS. – Projekt „Mozaiki Mogilskie” to inicjatywa właśnie takich fachowców. A my cieszymy się, że możemy im pomóc, przekazując odpowiednie produkty do realizacji ich dzieł.

Atlas przekaże również produkty do ułożenia samej mozaiki: zaprawę klejową ATLAS Plus i fugę ATLAS Artis w kolorze szarym, dostosowanym do projektu i wizji autorów. Analogicznie, w dekorowaniu murku specjalnie przygotowanymi fragmentami płytek wezmą udział autoryzowani glazurnicy ATLASA. Ich wiedza i umiejętności będą bezcenne przy tak misternej pracy. Do wspólnej realizacji projektu zaproszeni są wszyscy, których pasją jest sztuka, street-art i miasto Kraków.

– Mozaika pozwoli nam zamienić szare, smutne, betonowe mury w niezwykłą dekorację przestrzeni miejskiej. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia ludzi kochających sztukę, takich jak choćby pracownicy i wykonawcy ATLASA. – opowiada Lubosz Karwat. – Zeszłoroczna akcja pokazała nam, że krakowianie z entuzjazmem przyjmują wszelkie projekty, które upiększają ich miasto, a środowisko artystów zajmujących się mozaiką artystyczną nie tylko z Polski, ale i Europy, było nią żywo zainteresowane.

„Wyspiański na Mogilskim” jest wyrazem wsparcia dla akcji „Ratujmy Mozaiki”. Jej celem jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego – niszczejących dzieł sztuki w całej Polsce. Pomysłodawcy pragną zwrócić szczególną uwagę na mozaiki jako oryginalne dekoracje plastyczne zdobiące elewacje, wnętrza kawiarni, sklepów, podwórek, klatek schodowych, i pomóc im odzyskać dawny blask.