Infolinia

Aktualności

05/06/2013
/

Artystyczna metamorfoza Ronda Mogilskiego

Rondo Mogilskie w Krakowie pięknieje z każdym dniem. W przejściu podziemnym powstaje największa w Polsce mozaika, inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Oficjalna odsłona nastąpi w sobotę, 8 czerwca, kiedy to projekt zostanie zaprezentowany krakowianom w formie wernisażu.

 

Nakładanie mozaiki rozpoczęło się w sobotni poranek, 1 czerwca. Na murku został umieszczony szkic, pomagający uczestnikom akcji nanosić fragmenty kamiennych płytek Według założeń organizatorów projektu „Wyspiański na Mogilskim 2013”, dekoracja jest układana tzw. techniką bezpośrednią – każdy element jest ręcznie docięty zgodnie z projektem, a następnie przyklejony do powierzchni murku.

 

„Wyspiański na Mogilskim 2013” to kontynuacja zeszłorocznej inicjatywy. Pomysłodawcą jest Lubosz Karwat, który razem z Małgorzatą Jantos jest również autorem projektu „Ozdabiamy Rondo Mogilskie”. Oboje są miłośnikami mozaiki jako wyjątkowej formy sztuki. Swoim działaniem pragną wesprzeć akcję „Ratujmy Mozaiki”, której celem jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego – niszczejących dzieł sztuki w całej Polsce. Organizatorzy pragną zwrócić szczególną uwagę na mozaiki jako oryginalne dekoracje plastyczne zdobiące elewacje, wnętrza kawiarni, sklepów, podwórek, klatek schodowych, i pomóc im odzyskać dawny blask. 

 

Rondo Mogilskie z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę,  pięknieje – opowiada Lubosz Karwat. – Betonowa szarość zamienia się w wyjątkową dekorację naszego miasta. Co szczególnie mnie cieszy, to pełne pozytywnej energii nastawienie ludzi. Niektórzy z nich jednego dnia zatrzymują się na chwilę, by jedynie przyjrzeć się akcji z boku, a następnego wracają jako wolontariusze.

 

W projekcie biorą udział mieszkańcy Krakowa i goście odwiedzający stolicę Małopolski: dzieci, młodzież, dorośli, miłośnicy sztuki, entuzjaści street-artu. W projekcie uczestniczą także autoryzowani glazurnicy ATLASA. Ich wiedza i umiejętności okazują się bezcenne przy tak misternej pracy, jaką jest układanie mozaiki. Fachowcy dwa tygodnie wcześniej przygotowywali powierzchnię murku, który jako miejsce montażu mozaiki, wymagał odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą i wilgocią. Profesjonaliści usunęli starą powłokę i korzystając z przekazanego przez łódzką firmę preparatu ATLAS Woder Duo, wykonali specjalną trwałą hydroizolację. Firma ATLAS przekazała również produkty do ułożenia samej mozaiki: zaprawę klejową ATLAS Plus i fugę ATLAS Artis w kolorze szarym, dostosowane do technicznych wymogów projektu i wizji autorów. 

 

– „Mozaiki Mogilskie” to projekt będący przykładem połączenia pasji tworzenia, oryginalnej artystycznej wizji, ale i umiejętności zaadaptowania tej wizji w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza tam, gdzie teoretycznie nikt by się ich nie spodziewał. – mówi Jacek Michalak, wiceprezes firmy ATLAS. – Takie kreatywne inicjatywy warto wspierać i cieszymy się, że jako firma mogliśmy pomóc w realizacji przekazując nasze produkty. Z przyjemnością weźmiemy udział w podobnych wydarzeniach w przyszłości.

 

 Układanie mozaiki potrwa do piątku, 7 czerwca. Następnego dnia, w sobotę, po przeprowadzeniu ostatecznych prac wykończeniowych i kosmetycznych oraz uprzątnięciu narzędzi i produktów, nastąpi uroczyste odsłonięcie efektów wspólnej pracy.