Infolinia

Aktualności

12/05/2014
/

ATLAS na I. Międzynarodowej Konferencji ETICS

W dniach 8-9 maja w Ożarowie Mazowieckim odbyła się I Międzynarodowa Konferencja ETICS, poświęcona debacie o jakości ociepleń i ich roli w budownictwie energooszczędnym. Inicjatywa jest projektem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń i ma na celu integrację środowiska i ekspertów branżowych związanych z systemami ociepleń oraz wymianę doświadczeń. Wśród prelegentów znalazł się Jacek Michalak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia, na co dzień wiceprezes zarządu ds. rozwoju Atlas sp. z o.o.

W wydarzeniu wzięło udział niemal 130 specjalistów z Polski i z kilku krajów Europy: producentów systemów ociepleń i materiałów uzupełniających, wytwórców materiałów termoizolacyjnych, przedstawicielu przemysłu chemicznego, dostawców surowców. Wygłoszone prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem audytorium, a do debaty przyłączyły się również instytuty naukowe i badawcze, ośrodki certyfikacji oraz stowarzyszenia branżowe i media.

Wśród prelegentów znalazł się Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, Jacek Michalak, który w swoim wystąpieniu skupił się na roli producentów systemów ociepleń  w budowaniu polskiego rynku chemii budowlanej po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Poruszył on także kwestię kosztów poniesionych przez producentów systemów ociepleń z związku z wdrożeniem regulacji CPR w 2014 roku oraz zwrócił uwagę słuchaczy  na konieczność kontroli stosowania rozwiązań systemowych przez wykonawców robót budowlanych.

– Cieszymy się, że udało nam się stworzyć tak wielowymiarowe forum jednoczące się wokół systemów ociepleń – podkreślił Jacek Michalak. – Łącząc się w dążeniu do jak najlepszego wykorzystania potencjału branży ociepleń, możemy wybitnie przyczynić się do rozwoju polskiego budownictwa i gospodarki oraz wspierać realizację wyznaczonych przez rząd celów na drodze do europejskich standardów energooszczędności. Prawidłowe ocieplenie ścian budynku może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o połowę.

Wśród poruszanych tematów znalazła się także jakość prac ociepleniowych na polskich budowach, trendy i kierunki rozwoju systemów ociepleń (porównanie światowych i europejskich rynków ETICS, m.in. niemieckiego, czeskiego i słowackiego), znaczenie systemów ociepleń dla wydajności energetycznej budynków i ochrony środowiska. Omówiono także wyniki cyklicznego, realizowanego od 3 lat pod patronatem merytorycznym SSO, badania polskiego rynku dociepleń oraz tematykę ETICS z perspektywy producenta wyrobów ociepleniowych. Przedstawiono ewolucję właściwości użytkowych wełny mineralnej oraz jej rolę w funkcjonowaniu systemu ociepleń, jak również perspektywy rozwoju termoizolacji ze styropianem w świetle podwyższonych wymagań ochrony cieplnej, bezpieczeństwa pożarowego oraz renowacji. Specjaliści skupili się również na skutkach, jakie dla ETICS rodzą nowe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych oraz innowacyjnych kierunkach rozwoju technologii ociepleń, podkreślając czynniki decydujące o skuteczności i trwałości ociepleń, jakimi są jakość projektowania, komponentów, wykonania i eksploatacji ocieplonej fasady. Nie zabrakło również informacji o europejskich i krajowych zasadach wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek, wraz z najnowszymi wymaganiami w tym zakresie oraz o certyfikacji systemów ociepleń oraz edukacji w dziedzinie prawidłowego wykonawstwa ETICS.

– Jesteśmy już drugim rynkiem w Europie, z dobrymi pespektywami dzięki rosnącym wymaganiom i standardom energooszczędności, zarówno dla nowych budynków, jak i już wybudowanych, a wymagających termorenowacji obiektów – podsumował konferencję Jacek Michalak – W Czechach na jednego mieszkańca przypada 1,36 metra kwadratowego ociepleń, jeszcze więcej na Słowacji – 1,5 metra kwadratowego. W Polsce mamy około jednego metra kwadratowego, więc jest jeszcze duże pole do popisu.

Informacje o I Międzynarodowej Konferencji ETICS dostępne są na oficjalnej stronie internetowej: www.konferencjaetics.com.pl. Stowarzyszenie planuje organizację kolejnej edycji w maju 2015 r.

* * *

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń jest organizacją branżową czołowych polskich producentów systemów ETICS. Celem stowarzyszenia jest upowszechnienie kompletnych rozwiązań technologicznych o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Inicjatywy podejmowane przez SSO wspierają rozwój energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa. Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo robót elewacyjnych oraz standardy eksploatacji systemów ociepleń. Organizacja działa od 2003 roku. Jest jednym z inicjatorów powołania, w roku 2008, European Association for ETICS (EAE), forum współpracy krajowych i branżowych stowarzyszeń. Więcej informacji: Systemyocieplen.pl, Twitter.com/SSO_ocieplenia.